Урок образотворчого
мистецтва у 6 класі
Тема. Виконання
натюрморту у техніці гризайль.
Мета. Ознайомити учнів із технікою гризайль, творчістю Мікеланджело, вчити
мові образотворчого мистецтва, вдосконалювати вміння та навички роботи з
фарбами, розвивати кольорове сприйняття світу, просторове мислення, виховувати
естетичні смаки через сприйняття мистецтва.
Обладнання: комп’ютерна презентація, фарби, пензлики, папір.
Очікуваний результат: малювання натюрморту із геометричних фігур в техніці гризайль.
Хід уроку.
І. Організаційна частина. (слайд
1)
ІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної
діяльності.
1. (слайд
2)У повсякденному житті ми майже
не звертаємо уваги на кольори ахроматичної гами –білий, чорний, сірий. Але вони
є невід’ємною частиною нашої дійсності. Від тваринного світу до навколишнього
середовища – ми всюди можемо зустріти дивовижні сполучення кольорів
ахроматичної гами. (слайд 3) Це панда, сорока, деякі види комах, метеликів, змій
тощо.Їх не так багато і вони не вирізняються своєю яскравістю, але на фоні
різнобарвних хроматичних кольорів виглядають ще більш стилізованими.
Кольори
ахроматичної гами використовуються у графіці, малюнку, живопису,
декоративно-прикладному мистецтві,
дизайні та архітектурі.
ІІІ. Пояснення нового матеріалу.
1 Оголошення теми і завдань уроку.
-Чому саме на кольори ахроматичні я звернула вашу увагу?
Та тому, що сьогодні на уроці ви ознайомитеся з технікою гризайлі, за допомогою
якої намалюєте натюрморт із геометричних фігур.
2. Пояснення нового матеріалу. (слайд 4)
-Гризайль – це вид живопису, що виконується в різних
відтінках якогось одного кольору, найчастіше сірого. У французькій мові слово
гріс –сірий. Іншими словами, гризайль - це зображення на площині об’ємних
предметів
Але художники
почали використовувати і інші кольори, наприклад коричневий чи синій. Головне у
гризайлі: використовувати тільки один колір та його відтінки.
(слайд 5) Ця техніка широко
використовується у монументальному живопису –тобто у оздобленні інтер’єрів
великих будівель, палаців. У добу відродження були дуже популярні розписи
(обманки, підробки), які імітували скульптурне зображення –ліпний орнамент чи
барельєф.
(слайд 6) Саме цю техніку застосував
під час роботи над розписом Сікстинської капели у соборі Святого Петра у Римі
знаменитий скульптор і художник Мікеланджело. Завдяки гризайлі художнику
вдалося передати об’ємність форми.
Значно пізніше і
в невеликій кількості в архітектурному живопису з’явилися твори, виконані в
техніці гризайль, але вже імітували скульптури. Вони виконували роль площинних
вставок, коли колірне рішення не дозволяло вводити нові кольорові плями, а
архітектурне - використовувати скульптурні зображення, бо вони були важкі чи
громіздкі.
На жаль, за часів
Радянської влади в архітектурі, що відмовлялася від будь-яких прикрас, гризайль
або зовсім була відсутня, або видозмінилася.
3. Порядок виконання роботи (слайд 7-8)
Щоб виконати сьогоднішнє завдання – намалювати натюрморт
у техніці гризайль –нам потрібно дотримуватися такого порядку виконання роботи.
·
Створити
композицію натюрморту із геометричних фігур на аркуші паперу і виконати рисунок
простим олівцем.
·
Виявити,
де будуть найсвітліші місця на фігурах, а де найтемніші (там, де світло падає
на предмет –там світло. Якщо промінь світла тільки ковзає по поверхні
–напівтінь. Там, де промінь світла зовсім не торкається предмета –найтемніше
місце)
·
Змочити
чистою водою аркуш паперу. Розвести чорну фарбу (або можна взяти коричневу,
синю) у посудині до потрібної густоти (фарби брати трішки, а води більше)
·
Промалювати
фон –зафарбувати прозорим шаром фарби весь аркуш паперу, не зупиняючись.
Освітлені поверхні предметів спочатку краще зовсім не закривати тоном.
·
Уточнюємо
на око силу тону фарби на кожному предметі, порівнюючи їх між собою.
·
Детально
опрацьовуємо кожний предмет світлотінню. Прописуємо світлі місця, потім
темніші. І вже потім найтемніші. Мазки повинні лягати за формою поверхні
предмета.
·
Перейти
від деталей до узагальнення, щоб вся група створювала цілісне враження.
6. Практична робота (фронтальна одночасно з виконанням педагогічного
малюнку).
«Не кількість
деталей робить картинку завершеною, а правильність узагальненого» ,- ці слова
відомого французького художника ХІХ століття Теодора Руссо підтверджують мою думку про те, що кожна
робота повинна створювати цілісне враження. Тож звертайте на це увагу,
користуйтеся порядком виконання роботи і починаймо працювати.
7. Мистецька хвилинка. (поки підсихають фарби після замальовки тла)
- (Слайд 9) Сьогодні під час мистецької
хвилинки я хочу розповісти вам про
художні скарби Ватикану. Хто знає що це за держава і де вона
знаходиться? (відповіді дітей). Так, це дійсно маленька держава, яка
знаходиться в центрі столиці Італії Римі. Вся площа її становить 44 га, 550 жителів.
Папа Римський править Ватиканом. Існує держава з 1925 року. Вона має свою
казну, скарбницю, державний кордон охороняють гвардійці. Є всі атрибути
держави. Але основні скарби Ватикану – це музеї.
(слайд 10) Одним із них є собор Святого Петра, який почали будувати
ще в 324 році на місці, де за легендою був замучений Святий Петро – охоронець
ключів від раю. Нинішня будівля собору не перша на цьому місці, але вже має
поважний вік - вона збудована в1506 році .
Початковий проект належить
архітектору Браманте. А потім проект був удосконалений Рафаелем та Мікеланджело.
Купол піднятий на висоту 132 метри, вважається шедевром не тільки з точки зору
живопису та архітектури, а й інженерної справи. Автор ідеї –Мікеланджело. Йому
було в ту пору 72 роки. Це остання його інженерна робота.
(слайд 11)У соборі зберігаються дорогоцінні для світу мистецтва і
всього людства скульптури. Одна з них –роботи
Мікеланджело. Діва Марія тримає на руках охололе тіло свого сина-
розіп’ятого Христа. Мікеланджело створив цю композицію в 24 роки. Це перша
робота великого майстра, на якій він поставив свій підпис. Всі інші роботи
Мікеланджело не підписані, але їх можна впізнати за манерою скульптора.
(слайд 12).У Ватикані 3000 залів. Олин із найзнаменитіших –
Сикстинська капела. Це була особиста капличка Папи Сикста ІУ., який був великим
поціновувачем краси. Тому він і запросив
Мікеланджело для розпису стін каплички. На розпис капели Мікеланджело
затратив 4 роки, майже втративши при цьому зір. Цікаво, що це був його перший
досвід роботи художником. До цього часу він був лише скульптором. Але саме
дякуючи своєму «невмінню» малювати, як
треба, він винайшов нове направлення в живопису – скульптурне, а саме техніку
гризайль.
Папа Сикст ІУ був дуже нетерплячим.
Сам лазив по лісам, задравши рясу і підганяв майстра. Мікеланджело сердився,
але працював все швидше і швидше. Штукатурка ще не встигала висохнути до кінця,
як Сикст вимагав починати розпис. Майже в самому кінці роботи частина однієї з
фресок відвалилася через порушення технології.
(слайд
13) Розізлившись на самого себе, що підкорився чужій волі, і на папу
римського, який був дуже нетерплячим, Мікеланджело відмовився переробляти ,
сказавши: « Хотіли швидко? Отримуйте. Я закінчив. А ви тепер домальовуйте.»
Сикст оторопів від такої відповіді і наказав не платити Мікеланджело за роботу.
Майстер пішов ні з чим, а на стелі й до нашого часу зіяє біла пляма як згадка
про задерикуватого художника та жадібного священника.
Через 20 років уже інший
правитель Ватикану запросив Мікеланджело розписати цю капелу, але вже стіни.
350 фігур зробив майстер. Причому вперше фігури святих були зображені
оголеними. Відомий художник того часу Б’яджі розкритикував Мікеланджело, але
великий майстер не звертав на критику ніякої уваги. А на картині страшного суду
зобразив оголеним самого Б’яджі. Похуліганив, таким чином. Б’яджі звернувся до
Папи Римського, щоб той змусив прибрати таке неподобство. Але Папа Римський з
гумором відповів: «Ви намальовані у пеклі, а на пекло мій вплив не поширюється»
У Сикстинській капелі і зараз
відбувається служба.
8. Аналіз дитячих робіт. Виставлення оцінок.
ІУ. Підведення
підсумків уроку. Рефлексія.(слайд 14)
-Так як ми
працювали на уроці переважно з ахроматичними кольорами, давайте наприкінці
уроку звернемося і до хроматичних кольорів.
-Червоний колір –
колір почуттів. Які почуття ви пережили на сьогоднішньому уроці? (Відповіді
учнів)
-Зелений колір –
колір новизни. Що нового ви дізналися на уроці?
-Синій колір –
колір знань. Які знання вам стали у пригоді на сьогоднішньому уроці?
-Жовтий колір –
колір переваги. Які, на вашу думку, переваги сьогоднішнього уроку над іншими?
Оранжевий колір –
колір успіху. Чи задоволені ви своїми успіхами на уроці, оцінками?
Блакитний колір
–колір настрою. З яким настроєм сьогодні ви прийшли на урок, і який настрій у
вас зараз?
Фіолетовий колір –
колір творчості. Які творчі ідеї народилися у вас на уроці?
Дякую за урок.